33rd Film Independent Spirit Award – Nominations

BEST FEATURE

  • “Call Me By Your Name”
  • “Get Out”
  • “The Florida Project”
  • “Lady Bird”
  • “The Rider”

BEST FIRST FEATURE

  • “Columbus”
  • “Ingrid Goes West”
  • “Menashe”
  • “Oh Lucy”
  • “Patty Cake$”

JOHN CASSAVETES AWARD

  • “A Ghost Story”
  • “Dayveon”
  • “Life and Nothing More”
  • “Most Beautiful Island”
  • “Transfiguration”

BEST DIRECTOR

  • Sean Baker – “The Florida Project”
  • Jonas Carpignano- “A Ciambra”
  • Luca Gudagnino – “Call Me By Your Name”
  • Jordan Peele – “Get Out”
  • Benny Safdie/Joshua Safdie – “Good Time”
  • Chloé Zhao – “The Rider”

BEST FEMALE LEAD

  • Salma Hayek – “Beatriz at Dinner”
  • Francis McDormand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie – “I, Tonya”
  • Saiorse Ronin – “Lady Bird”
  • Shinobu Terajima – “Oh Lucy”
  • Regina Williams – “Life And Nothing More”

BEST MALE LEAD

  • Timothee Chalamet – “Call Me By Your Name”
  • Harris Dickinson – “Beach Rats”
  • James Franco – “The Disaster Artist”
  • Daniel Kaluuya – “Get Out”
  • Robert Pattinson – “Good Time”

BEST SUPPORTING FEMALE

  • Holly Hunter – “The Big Sick”
  • Alison Janney – “I, Tonya”
  • Laurie Metcalf – “Lady Bird”
  • Lois Smith – “Marjorie Prime”
  • Talia Webster – “Good Time”

BEST SUPPORTING MALE

  • Nnamdi Asomugha – “Crown Heights”
  • Armie Hammer – “Call Me By Your Name”
  • Barry Keoghan – “The Killing of a Sacred Deer”
  • Sam Rockwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Ben Safdie – “Good Time”

BEST SCREENPLAY

  • Greta Gerwig – “Lady Bird”
  • Azazel Jacobs – “The Lovers”
  • Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Jordan Peele – “Get Out”
  • Mike White – “Beatriz At Dinner”

BEST FIRST SCREENPLAY

  • “Donald Cried”
  • “The Big Sick”
  • “Woman Who Kill”
  • “Columbus”
  • “Ingrid Goes West”

BEST CINEMATOGRAPHY

  • “The Killing of a Sacred Deer”
  • “Columbus”
  • “Beach Rats”
  • “Call Me By Your Name”
  • “The Rider”

BEST EDITING

  • “Good Time”
  • “Call Me By Your Name”
  • “The Rider”
  • “Get Out”
  • ‘I, Tonya”

BEST DOCUMENTARY

  • “The Departure”
  • “Faces Places”
  • “Last Men in Aleppo”
  • “Motherland”
  • “Quest”

BEST INTERNATIONAL FILM

  • “A Fantastic Woman”
  • “BPM”
  • “Lady Macbeth”
  • “I Am Not A Witch”
  • “Loveless”

ROBERT ALTMAN AWARD

“Mudbound”

Dee Rees
Billy Hopkins
Ashley Ingram

Starring:
Jonathan Banks
Mary J. Blige
Jason Clarke
Garrett Hedlund
Jason Mitchell
Rob Morgan
Carey Mulligan

Piaget Producers Award

  • Giulia Caruso & Ki Jin Kim
  • Ben LeClair
  • Summer Shelton

Kiehls Someone to Watch Award

  • Abbasi Bros – “Dayveon”
  • Justin Chon – “Gook Film”
  • Kevin Phillips – “Super Dark Times”

Bonnie Award

  • So Yong Kim
  • Lynn Shelton
  • Chloé Zhao