37TH ACADEMY AWARDS
April 5, 1965
Santa Monica Civic Auditorium
Hosted by Bob Hope

BEST PICTURE
“Becket”
“Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb”
“Mary Poppins”
“My Fair Lady”
“Zorba the Greek”

BEST DIRECTOR
Michael Cacoyannis – “Zorba the Greek”
George Cukor – “My Fair Lady”
Peter Glenville – “Becket”
Stanley Kubrick – “Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb”
Robert Stevenson – “Mary Poppins”

BEST ACTOR
Richard Burton – “Becket”
Rex Harrison – “My Fair Lady”
Peter O’Toole – “Becket”
Anthony Quinn – “Zorba the Greek”
Peter Sellers – “Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb”

BEST ACTRESS
Julie Andrews – “Mary Poppins”
Anne Bancroft – “The Pumpkin Eater”
Sophia Loren – “Marriage Italian-Style”
Debbie Reynolds – “The Unsinkable Molly Brown”
Kim Stanley – “Seance on a Wet Afternoon”

BEST SUPPORTING ACTOR
John Gielgud – “Becket”
Stanley Holloway – “My Fair Lady”
Edmond O’Brien – “Seven Days in May”
Lee Tracy – “The Best Man”
Peter Ustinov – “Topkapi”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Gladys Cooper – “My Fair Lady”
Edith Evans – “The Chalk Garden”
Grayson Hall – “The Night of the Iguana”
Lila Kedrova – “Zorba the Greek”
Agnes Moorehead – “Hush… Hush, Sweet Charlotte”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
“Father Goose” – S. H. Barnett, Peter Stone and Frank Tarloff
“A Hard Day’s Night” – Alun Owen
“One Potato, Two Potato” – Orville H. Hampton and Raphael Hayes
“The Organizer” – Agenore Incrocci, Furio Scarpelli and Mario Monicelli
“That Man from Rio” – Jean-Paul Rappeneau, Ariane Mnouchkine, Daniel Boulanger and Philippe de Broca

BEST ADAPTED SCREENPLAY
“Becket” – Edward Anhalt
“Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb” – Stanley Kubrick, Terry Southern and Peter George
“Mary Poppins” – Bill Walsh and Don DaGradi
“My Fair Lady” – Alan Jay Lerner
“Zorba the Greek” – Michael Cacoyannis

BEST FOREIGN LANGUAGE FEATURE
“Raven’s End” (Sweden)
“Sallah Shabati” (Israel)
“The Umbrellas of Cherbourg” (France)
“The Woman in the Dunes” (Japan)
“Yesterday, Today and Tomorrow” (Italy)

BEST DOCUMENTARY – FEATURE
“The Finest Hours”
“Four Days in November”
“The Human Dutch”
“Jacques-Yves Cousteau’s World Without Sun”
“Over There, 1914-18”

BEST DOCUMENTARY – SHORT SUBJECT
“140 Days Under the World”
“Breaking the Habit”
“Children Without”
“Eskimo Artist: Kenojuak”
“Nine from Little Rock”

BEST LIVE ACTION SHORT
“Casals Conducts: 1964”
“Help! My Snowman’s Burning Down”
“The Legend of Jimmy Blue Eyes”

BEST ANIMATED SHORT
“Christmas Cracker”
“How to Avoid Friendship”
“Nudnik #2”
“The Pink Phink”

BEST ORIGINAL SCORE
“Becket” – Laurence Rosenthal
“Hush… Hush, Sweet Charlotte” – Frank De Vol
“The Fall of the Roman Empire” – Dimitri Tiomkin
“Mary Poppins” – Richard M. Sherman and Robert B. Sherman
“The Pink Panther” – Henry Mancini

BEST ADAPTATION OR TREATMENT SCORE
“A Hard Day’s Night” – George Martin
“Mary Poppins” – Irwin Kostal
“My Fair Lady” – André Previn
“Robin and the 7 Hoods” – Nelson Riddle
“The Unsinkable Molly Brown” – Robert Armbruster, Leo Arnaud, Jack Elliot, Jack Hayes, Calvin Jackson, and Leo Shuken

BEST ORIGINAL SONG
“Dear Heart” from “Dear Heart” – Henry Mancini, Jay Livingston, and Ray Evans
“Hush… Hush, Sweet Charlotte” from “Hush… Hush, Sweet Charlotte” – Frank De Vol and Mack David
“Chim Chim Cher-ee” from “Mary Poppins” – Richard M. Sherman and Robert B. Sherman
“My Kind of Town” from “Robin and the 7 Hoods” – Jimmy Van Heusen and Sammy Cahn
“Where Love Has Gone” from “Where Love Has Gone” – Jimmy Van Heusen and Sammy Cahn

BEST SOUND EDITING
“Goldfinger”
“The Lively Set”

BEST SOUND MIXING
“Becket”
“Father Goose”
“Mary Poppins”
“My Fair Lady”
“The Unsinkable Molly Brown”

BEST ART DIRECTION – BLACK & WHITE
“Hush… Hush, Sweet Charlotte” – William Glasgow and Raphael Bretton
“Seven Days in May” – Cary Odell and Edward G. Boyle
“The Americanization of Emily” – George Davis, Hans Peters, Elliot Scott, Henry Grace, and Robert R. Benton
“The Night of the Iguana” – Stephen Grimes
“Zorba the Greek” – Vassilis Fotopoulos

BEST ART DIRECTION – COLOR
“Becket” – John Bryan, Maurice Carter, Patrick McLoughlin, and Robert Cartwright
“Mary Poppins” – Carroll Clark, William H. Tuntke, Emile Kuri, and Hal Gausman
“My Fair Lady” – Gene Allen, Cecil Beaton, and George James Hopkins
“The Unsinkable Molly Brown” – George Davis, Preston Ames, Henry Grace, and Hugh Hunt
“What a Way to Go!” – Jack Martin Smith, Ted Haworth, Walter M. Scott, and Stuart A. Reiss

BEST CINEMATOGRAPHY – BLACK & WHITE
“The Americanization of Emily” – Philip H. Lathrop
“Fate Is the Hunter” – Milton Krasner
“Hush… Hush, Sweet Charlotte” – Joseph Biroc
“The Night of the Iguana” – Gabriel Figueroa
“Zorba the Greek” – Walter Lassally

BEST CINEMATOGRAPHY – COLOR
“Becket” – Geoffrey Unsworth
“Cheyenne Autumn” – William H. Clothier
“Mary Poppins” – Edward Colman
“My Fair Lady” – Harry Stradling
“The Unsinkable Molly Brown” – Daniel L. Fapp

BEST COSTUME DESIGN – BLACK & WHITE
“A House Is Not a Home” – Edith Head
“Hush… Hush, Sweet Charlotte” – Norma Koch
“Kisses for My President” – Howard Shoup
“The Night of the Iguana” – Dorothy Jeakins
“The Visit” – Rene Hubert

BEST COSTUME DESIGN – COLOR
“Becket” – Margaret Furse
“Mary Poppins” – Tony Walton
“My Fair Lady” – Cecil Beaton
“The Unsinkable Molly Brown” – Morton Haack
“What a Way to Go!” – Edith Head and Moss Mabry

BEST FILM EDITING
“Becket” – Anne Coates
“Father Goose” – Ted J. Kent
“Hush… Hush, Sweet Charlotte” – Michael Luciano
“Mary Poppins” – Cotton Warburton
“My Fair Lady” – William H. Ziegler

BEST VISUAL EFFECTS
“7 Faces of Dr. Lao”
“Mary Poppins”
  1. “7 Faces of Dr. Lao”
  2. “The Americanization of Emily”
  3. “Becket”
  4. “The Best Man”
  5. “The Chalk Garden”
  6. “Cheyenne Autumn”
  7. “Dear Heart”
  8. “Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb”
  9. “The Fall of the Roman Empire”
  10. “Fate Is the Hunter”
  11. “Father Goose”
  12. “Goldfinger”
  13. “A Hard Day’s Night”
  14. “A House Is Not a Home”
  15. “Hush… Hush, Sweet Charlotte”
  16. “Kisses for My President”
  17. “The Lively Set”
  18. “Mary Poppins”
  19. “My Fair Lady”
  20. “Marriage Italian-Style”
  21. “The Night of the Iguana”
  22. “One Potato, Two Potato”
  23. “The Organizer”
  24. “The Pink Panther”
  25. “The Pumpkin Eater”
  26. “Robin and the 7 Hoods”
  27. “Seance on a Wet Afternoon”
  28. “Seven Days in May”
  29. “That Man from Rio”
  30. “Topkapi”
  31. “The Unsinkable Molly Brown”
  32. “The Visit”
  33. “What a Way to Go!”
  34. “Where Love Has Gone”
  35. “Zorba the Greek”

FOREIGN

  1. “Raven’s End” (Sweden)
  2. “Sallah Shabati” (Israel)
  3. “The Umbrellas of Cherbourg” (France)
  4. “The Woman in the Dunes” (Japan)
  5. “Yesterday, Today and Tomorrow” (Italy)

DOCUMENTARY

  1. “The Finest Hours”
  2. “Four Days in November”
  3. “The Human Dutch”
  4. “Jacques-Yves Cousteau’s World Without Sun”
  5. “Over There, 1914-18”

SHORT FILMS

  1. “140 Days Under the World”
  2. “Breaking the Habit”
  3. “Casals Conducts: 1964”
  4. “Children Without”
  5. “Christmas Cracker”
  6. “Eskimo Artist: Kenojuak”
  7. “Help! My Snowman’s Burning Down”
  8. “How to Avoid Friendship”
  9. “The Legend of Jimmy Blue Eyes”
  10. “Nine from Little Rock”
  11. “Nudnik #2”
  12. “The Pink Phink”